מדוע טיפוסי התקשרות חרדים ונמנעים מושכים זה את זה?

Image

© Orotisrael.co.il

בעולם הפסיכולוגיה, ישנם סוגים רבים ושונים של התקשרות שאנשים מציגים ביחסים שלהם עם אחרים. שניים מהסוגים הללו הם סוגי ההתקשרות החרדים והנמנעים. זה אולי נראה פרדוקסלי בהתחלה, אבל שני הסוגים האלה נמשכים לעתים קרובות זה לזה. אבל למה זה כך? במאמר זה נסתכל על שאלה זו וננסה למצוא כמה תשובות.

הדינמיקה בין סוגי התקשרות חרדים ונמנעים

סוגי התקשרות חרדה הם אנשים שלעתים קרובות חסרי ביטחון במערכות יחסים ומחפשים כל הזמן אישור וביטחון. הם מפחדים מדחייה ופרידה ונוטים להיות נצמדים לבני הזוג שלהם. בצד השני יש את סוגים של התקשרות נמנעתשמעדיפים עצמאות וריחוק. הם מרגישים לא בנוח עם יותר מדי קרבה ונוטים להימנע מאינטימיות רגשית.
במבט ראשון, שני הסוגים האלה נראים לגמרי לא תואמים. אבל כפי שמוצג בסרט "Silver Linings Playbook" עם בראדלי קופר וג'ניפר לורנס, לפעמים הפכים מושכים. האחד חושק בקרבה ואילו השני מחפש ריחוק: נוצר מתח דינמי.

הצורך באישור ודחייה

הסבר אפשרי לאטרקציה הזו יכול להיות זה צורך באימות עם סוגי התקשרות חרדים. הם מחפשים כל הזמן סימנים של אהבה ואישור מבן הזוג שלהם. טיפוסי התקשרות נמנעים, לעומת זאת, נוטים שלא לספק את הביטחון הזה, שרק מחזק את הצורך של בן הזוג החרד.
זה מזכיר את מערכת היחסים בין אליזבת בנט ומר דארסי ב"גאווה ודעה קדומה" של ג'יין אוסטן. אליזבת, טיפוס ההתקשרות החרדה, מחפשת כל הזמן תוקף ממר דארסי, טיפוס ההתקשרות הנמנעת, ששולל ממנה את האימות הזה.

תפקידה של אי הוודאות

הסבר אחר יכול להיות זה חוסר ודאות להיות מישהו שמרגיש את שני סוגי ההתקשרות. טיפוסי התקשרות חרדים מרגישים חוסר ביטחון במערכות יחסים וחוששים מדחייה. טיפוסי התקשרות נמנעים, לעומת זאת, מרגישים חוסר ביטחון כאשר יש יותר מדי קרבה ואינטימיות. חוסר הביטחון המשותף הזה יכול ליצור מעין קשר "מעוות" בין השניים.
בסדרה האנטומיה של גריי אנו רואים דוגמה מושלמת לדינמיקה הזו ביחסים בין מרדית' גריי ודרק שפרד. מרדית', טיפוס ההתקשרות החרדה, מפחדת כל הזמן לאבד את דרק, בעוד שדרק, טיפוס ההתקשרות הנמנעת, מתקשה להתחייב באופן מלא למרדית'.
חשוב לציין שהדינמיקה הזו מובילה לעיתים קרובות למערכות יחסים לא בריאות ולא מאושרות. לכן חשוב להיות מודעים לדפוסי ההתקשרות שלכם ובמידת הצורך לפנות לעזרה מקצועית.
שתף מאמר זה במדיה החברתית שלך כדי להעלות את המודעות לדינמיקה בין סוגי התקשרות חרדים ונמנעים.

לקרוא  מהו הסדר הנכון למרוח מרכיבים לטיפוח העור?

כתבות אחרונות

עוד משהו שאולי יעניין אותך

שתף זאת :